Types of Millets in Odia, ଓଡିଆରେ ମିଲେଟସ୍ ର ପ୍ରକାର

ମିଲେଟସ୍:

ମିଲେଟଗୁଡିକ ହେଉଛି ଛୋଟ ବିହନଯୁକ୍ତ ଶସ୍ୟ | ଆଜିକାଲି ଏହାକୁ ନ୍ୟୁଟ୍ରି-ସିରିଏଲ କୁହାଯାଏ | ମିଲେଟଗୁଡିକ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଫସଲ ଯାହା ବିଶ୍ୱରେ ଘରୋଇ ହୋଇଛି | ଏହା କଠିନ ପରିବେଶ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଆମେ ଆଗାମି ବଂଶ ମିଲେଟ ମଧ୍ୟ କହିପାରିବା | ମିଲେଟ ରେ ଭରପୂର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନର ଜୀବନ ଶୈଳୀ ହେତୁ ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ଅସୁବିଧା ସମାଧାନ କରିପାରିବ | ସେଗୁଡ଼ିକ ଗ୍ଲୁଟେନ୍(gluten) ମୁକ୍ତ ଏବଂ କମ୍ ଗ୍ଲାଇସେମିକ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ(glycemic index) | ନ୍ୟୁଟ୍ରି-ଶସ୍ୟର ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର 2018 କୁ ଜାତୀୟ ମିଲେଟ ବର୍ଷ ଭାବରେ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି | ମିଲେଟ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଫସଲ ଯାହା ଭବିଷ୍ୟତରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବ:

1. ଖାଦ୍ୟ, ଚାରା ଏବଂ ଇନ୍ଧନ |
2. ପୁଷ୍ଟିହୀନତା
3. ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ
4. ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ



ଭାରତରେ ମିଳୁଥିବା ମିଲେଟର ପ୍ରକାର:

1. ଫିଙ୍ଗର ମିଲେଟ୍ (ମାଂଡିଆ)

2. ଫକ୍ସଟେଲ୍ ମିଲେଟ୍ |(କାଂଗୁ)

3. ଲିଟିଲ୍ ମିଲେଟ୍ | (ସୁଆଁ)

4. ପ୍ରୋସୋ ମିଲେଟ୍ |(ଵାଛାରି ଵାଗ୍ମୁ)

5. କୋଡୋ ମିଲେଟ୍ |(କୌଦୁଅ)

6. ବାର୍ନାର୍ଡ ମିଲେଟ୍ |(ଖିରା)

7. ପର୍ଲ ମିଲେଟ୍ |(ଵାଜ୍ରା)

8. ସର୍ଗମ | (ଜୁଆର)

9. ବ୍ରାଉଣ୍ଟପ୍ ମିଲେଟ୍ |


1. ଫିଙ୍ଗର ମିଲେଟ୍:
Finger Millet Field with green panicles
ଫିଙ୍ଗର ମିଲେଟ୍ (ମାଂଡିଆ)
ଫିଙ୍ଗର ମିଲେଟ (ଇଲେଉସିନ୍ କୋରାକାନା) ସାଧାରଣତ ରାଗି ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା, ଭାରତର ଜଳବାୟୁ ରେ ଏହି ଫସଲକୁ ମୁକ୍ଷତଃ ଶସ୍ୟ ଏବଂ ଚାରା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଲଗାଯାଏ | ଏହି ଫସଲ କମ୍ ଇନପୁଟ୍ ଆବଶ୍ୟକ କରେ. ପ୍ରମୁଖ କୀଟନାଶକ ଏବଂ ରୋଗ ଦ୍ୱାରା କମ୍ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ.90-120 ଦିନରେ ପରିପକ୍ୱତା ହୁଏ | ଭାରତରେ ଏହି ଫସଲ କରୁଥିଵା ପ୍ରମୁଖ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ତାମିଲନାଡୁ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ଓଡିଶା,ଝାଡଖଣ୍ଡ, ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର। ଫିଙ୍ଗର ମିଲେଟରେ ପ୍ରାୟ 65-75% କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍, 8% ପ୍ରୋଟିନ୍, 15-20% ଡାଏଟାରୀ ଫାଇବର ଏବଂ 2.5-3.5% ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ରହିଛି | ଫିଙ୍ଗର ମିଲେଟ୍ ଅତ୍ୟଧିକ ପୁଷ୍ଟିକର ଏବଂ ଏହା ସର୍ବାଧିକ ପରିମାଣର କ୍ୟାଲସିୟମ୍ (344 ମିଗ୍ରା / 100 ଗ୍ରାମ ଶସ୍ୟ), ଲୁହା, ଜିଙ୍କ, ଡାଏଟାରୀ ଫାଇବର ଏବଂ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଆମିନୋ ଏସିଡ୍ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା |

2. ଫକ୍ସଟେଲ ମିଲେଟ୍:
Panicles of Foxtail Millet
ଫକ୍ସଟେଲ୍ ମିଲେଟ୍ |(କାଂଗୁ)
ଫକ୍ସଟେଲ ମିଲେଟ (ସେଟାରିଆ ଇଟାଲିକା), ଦୁନିଆରେ ଚାଷ ହୋଇଥିବା ମିଲେଟ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ | ଏହା ଏସିଆ, ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ଆମେରିକାର ପ୍ରାୟ 23 ଟି ଦେଶରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏହା ଏକ ସ୍ୱ-ପ୍ରଦୂଷଣକାରୀ, ସ୍ୱଳ୍ପ ଅବଧି, C4 ଶସ୍ୟ ଅଟେ.ମାନବ, କୁକୁଡ଼ା ,କେଜ୍ ପକ୍ଷୀ ଏବଂ ଗୋରୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ | ଫକ୍ସଟେଲ ମିଲେଟ ଦୁନିଆରେ ମିଲେଟ ଉତ୍ପାଦନ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି | ଭାରତରେ ଏହା ମୁଖ୍ୟତ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତାମିଲନାଡୁ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ ଭାରତର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏହା ଗର୍ଭବତୀ , ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଉଥିବା ମହିଳା ,ଅସୁସ୍ଥ ଲୋକ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଶକ୍ତି ଉତ୍ସ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଫକ୍ସଟେଲ ମିଲେଟ ଶରୀରର ମେଟାବୋଲିଜିମକୁ ପ୍ରଭାବିତ ନକରି ସ୍ଥିର ଭାବରେ ଗ୍ଲୁକୋଜ ମୁକ୍ତ କରିଥାଏ | ଫକ୍ସଟେଲ ମିଲେଟ ଖାଉଥିବା ଜନସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ମଧୁମେହ ରୋଗ କ୍ୱଚିତ ଦେଖାଯାଏ |

3. ଲିଟଲ୍ ମିଲେଟ୍:

Harvested panicles of Little Millet
ଲିଟିଲ୍ ମିଲେଟ୍ | (ସୁଆଁ)
ଲିଟିଲ୍ ମିଲେଟ୍ (ପାନିକମ୍ ସୁମାଟ୍ରେନ୍ସ) ହେଉଛି ଏକ ଶୀଘ୍ର ବଢୁଥିଵା, ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟର ଶସ୍ୟ ଯାହା ଉଭୟ ମରୁଡ଼ି ଏବଂ ଜଳପ୍ରବାହକୁ ସହ୍ୟ କରିପାରିବ | ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଚାରା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଫସଲ | ଏହା ଭାରତର ପୂର୍ବ ଘାଟରେ ଘରୋଇ ହୋଇଛି ଯାହା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ନେପାଳ ଏବଂ ମିଆଁମାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖାଦ୍ୟର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶ | ଭାରତରେ ଏହାର ଚାଷ ମୁଖ୍ୟତ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଛତିଶଗଡ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଓଡିଶାର ଆଦିବାସୀ ବେଲ୍ଟରେ ସୀମିତ ଥିଲା | ଏହା ଚମତ୍କାର ମିଲେଟ ଯାହା ସମସ୍ତ ବୟସ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏହା କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ପେଟ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାକୁ ଭଲ କରିଥାଏ | ଏହାର ଜଟିଳ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ଧୀରେ ଧୀରେ ହଜମ ହୁଏ ଯାହା ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | ଛୋଟ ମିଲେଟରେ 8.7-ଗ୍ରାମ ପ୍ରୋଟିନ୍, 75.7-ଗ୍ରାମ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍, 5.3-ଗ୍ରାମ ଚର୍ବି, 1.7-ଗ୍ରାମ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ 100-ଗ୍ରାମ ଶସ୍ୟରେ 9.3 ମିଗ୍ରା ଲୁହା ଥାଏ | ଏହାର ଉଚ୍ଚ ଫାଇବର ଶରୀରରେ ଚର୍ବି ଜମାକମାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ଫେନୋଲ୍, ଟେନିନ୍ ଏବଂ ଫାଇଟେଟ୍ ଭଳି ପୁଷ୍ଟିକର ଉପାଦାନ ଯୋଗାଇବାରେ ଲିଟିଲ୍ ମିଲେଟ୍ର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ରହିଛି |

4. ପ୍ରୋସୋ ମିଲେଟ୍:
ପ୍ରୋସୋ ମିଲେଟ୍ (ପାନିକମ୍ ମିଲିସିଆମ୍) ଏହା ଶୀଘ୍ର ପରିପକ୍ୱତା ଦ୍ୱାରା ମରୁଡ଼ିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ | ଅପେକ୍ଷାକୃତ କମ୍ ଜଳ ଆବଶ୍ୟକତା ସହିତ ଏକ ସ୍ୱଳ୍ପ ଅବଧି ଫସଲ (60-90 ଦିନ) ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ମରୁଡ଼ି ସମୟରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଥାଏ ଏବଂ ଶୁଖିଲା ଅଞ୍ଚଳରେ ଘୋର ଚାଷ ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ଆଶା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ | ବର୍ଷାଜଳ ଅବସ୍ଥାରେ, ପ୍ରୋସୋ ମିଲେଟ ସାଧାରଣତ ବର୍ଷା ଖରିଫ ତୁରେ ଭଲ ଵଢିଥାଏ କିନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରେ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ, ଏହା ଉଚ୍ଚ-ତୀବ୍ରତା ଘୂର୍ଣ୍ଣନରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଧରିବା ଫସଲ ଭାବରେ ଲାଭଦାୟକ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ | ଅତ୍ୟଧିକ ମାଟି ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ଏହା ଚୟନକରାଯାଏ. କାରଣ ଏହା ଅନୁକୂଳ ପାଣିପାଗ ଅବସ୍ଥାରେ ଖରାପ ମୃତ୍ତିକାରେ ମଧ୍ୟ ଉପଯୁକ୍ତ ଅମଳ ଦେଇଥାଏ | ପ୍ରୋସୋ ମିଲେଟ୍ ମୁଖ୍ୟତ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ପୂର୍ବ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ବିହାର, ତାମିଲନାଡୁ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏଥିରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ପ୍ରୋଟିନ୍, କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍, ଚର୍ବି, ଡାଏଟାରୀ ଫାଇବର, ମିନେରାଲ୍ସ, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଥାଏ, ଯାହା ମାଇକ୍ରୋ ଏବଂ ମାକ୍ରୋନ୍ୟୁଟ୍ରିଏଣ୍ଟରେ ଭରପୂର ଅଟେ .ହା ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣ ଅଛି. ଦୈଦିନ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଜିଙ୍କ, ଭିଟାମିନ୍ B6 ଏବଂ ଆଇରନ୍ ଯୋଗାଏ ଏବଂ ସହଜରେ ହଜମ ହୁଏ | ଅଣ-ଏସିଡ୍ ଗଠ| ସେଗୁଡିକ ଫାଇବରରେ ଭରପୂର ଅଟେ ଯାହା ପେଟକୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ଖାଦ୍ୟପେୟକୁ ରୋକିଥାଏ |

5. କୋଡୋ ମିଲେଟ୍:
Kodo Millet Field
କୋଡୋ ମିଲେଟ୍ |(କୌଦୁଅ)
କୋଡୋ ମିଲେଟ୍ (ପାସପାଲମ୍ ସ୍କ୍ରୋବିକ୍ୟୁଲାଟମ୍) ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ଟ୍ରପିକାଲ୍ ଏବଂ ସବଟ୍ରୋପିକାଲ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏବଂ 3000 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଭାରତରେ ଘରୋଇ ଥିଲା | କୋଡୋ ମିଲେଟ୍ ସମଗ୍ର ଭାରତର ମୃତ୍ତିକାରେ ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ | ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଠିନ, ମରୁଡ଼ି ପ୍ରତିରୋଧକ ଏବଂ ପଥର କିମ୍ବା କାଂକଡ ଯୁକ୍ତ ମୃତ୍ତିକାରେ ବଢିଥାଏ | ଏଥିରେ ଅଳ୍ପ ବର୍ଷା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହା ଏକ ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଲମ୍ବା ଅବଧି ଫସଲ ଯାହା ଅନ୍ୟ ମିଲେଟଗୁଡିକ ପାଇଁ 65-120 ଦିନ ତୁଳନାରେ ପରିପକ୍ୱ ହେବାକୁ 100-140 ଦିନ ଆବଶ୍ୟକ କରେ | କୋଡୋ ମିଲେଟ୍ ହେଉଛି ଏକ ବାର୍ଷିକ ଟୁଫେଡ୍ ଘାସ ଯାହା 90 ସେମି ଉଚ୍ଚରେ ବଢେ | ଶସ୍ୟ କଠିନ, କର୍ନିଆସ୍, ସ୍ଥାୟୀ ହକ୍ସରେ ଆବଦ୍ଧ ଯାହା ଅପସାରଣ କରିବା କଷ୍ଟକର | ଶସ୍ୟ ହାଲୁକା ଲାଲରୁ ଗାଧୂସର ରଙ୍ଗରେ ଭିନ୍ନ ହୋଇପାରେ |ହି ଚାଷ ମୁଖ୍ୟତ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତାମିଲନାଡୁ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ଓଡିଶା, ବିହାର ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପ୍ରମୁଖ। କୋଡୋ ମିଲେଟରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ପ୍ରୋଟିନ୍, କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍, ଚର୍ବି, ଡାଏଟାରୀ ଫାଇବର ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସ ଥାଏ |ହି ଶସ୍ୟକୁ ମଧୁମେହରେ ପୀଡିତ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଚାଉଳର ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ସୁପାରିଶ କରାଯାଏ |

6. ବର୍ଣ୍ଣାର୍ଡ ମିଲେଟ୍:

ବର୍ଣ୍ଣାର୍ଡ ମିଲେଟ୍ (ଇଚିନୋଚ୍ଲୋଆ ଫ୍ରୁମେଣ୍ଟେସିଆ) ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷୁଦ୍ର ଶସ୍ୟ ଭାବରେ ଭାରତ, ଚୀନ୍, ଜାପାନ, କୋରିଆ, ପାକିସ୍ଥାନ, ନେପାଳ ଏବଂ ଆଫ୍ରିକାର ଅର୍ଦ୍ଧ-ଶୁଷ୍କ ଟ୍ରପିକ୍ ଭାବରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଭାରତରେ ବାର୍ନାର୍ଡ ମିଲେଟ ମୁଖ୍ୟତ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତାମିଲନାଡୁ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ବିହାର, ଗୁଜୁରାଟ, ଛତିଶଗଡ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ବର୍ଷା ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପାଣିପାଗ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବାର ଏହାର ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କ୍ଷମତା ହେତୁ ଏହାକୁ ମରୁଡ଼ି ଚାପ ସହନଶୀଳ କଠିନ ଫସଲ ଭାବରେ ଶ୍ରେଣୀଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି ଯାହା କୃଷି ଇନପୁଟର ସର୍ବନିମ୍ନ ବ୍ୟବହାର ସହିତ କଠିନ ଏବଂ ଦୁର୍ବଳ ପରିବେଶରେ ଚାଷ କରାଯାଏ |ଏଥିରେ ଲୁହା,କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଏବଂ ଜିଙ୍କ ମିନେରାଲ୍ସ ରହିଛି .ଏହାର ପୁଷ୍ଟିକର ଗୁଣ ଯୋଗୁଁ ଏହା ଖାଦ୍ୟ ଭାବରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ବହନ କରୁଛି | ଏହି ମିଲେଟରେ 11.2 ଗ୍ରାମ ପ୍ରୋଟିନ୍, 10.1 ଗ୍ରାମ ଅଶୋଧିତ ଫାଇବର, 4.4 ଗ୍ରାମ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ 100 ଗ୍ରାମ ଧାନରେ 15.3 ମିଗ୍ରା ଲୁହା ଥାଏ |

7. ପର୍ଲ ମିଲେଟ୍:

ପର୍ଲ ମିଲେଟ୍ (ପେନିସେଟମ୍ ଗ୍ଲୁକମ୍) ହେଉଛି ଭାରତରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବା ମିଲେଟ୍ | ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶରେ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ଏହା ଚାଷ କରାଯାଏ |
ପ୍ରାୟ ଧଳା, ହଳଦିଆ, ବାଦାମୀ, ଧୂସର, ସ୍ଲେଟ୍ ନୀଳ କିମ୍ବା ବାଇଗଣୀ ହୋଇପାରେ | 1000 ମଞ୍ଜି ଓଜନ ପ୍ରାୟ 2.5 ରୁ 14 ଗ୍ରାମ ହୋଇପାରେ | ଉଦ୍ଭିଦର ଉଚ୍ଚତା .5
ମିଟର ରୁ 4 ମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ | ଏହା ମରୁଡ଼ି, କମ୍ ଉର୍ବରତା ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରାକୁ ସହ୍ୟ କରିପାରିବ | ଏହା ଏକ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ବାର୍ଷିକ ଫସଲ ଅଟେ ଯାହା ଦିଗୁଣ ଫସଲ ଏବଂ ଫସଲ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏହି ମିଲେଟରେ ଫାଇଟୋକେମିକାଲ୍ସ ଥାଏ ଯାହା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲକୁ କମ୍ କରିଥାଏ | ଏଥିରେ ଫୋଲେଟ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ତମ୍ବା, ଜିଙ୍କ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ଇ ଏବଂ ବି-କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ମଧ୍ୟ ଥାଏ |


8. ସୋରଗମ୍:

Panicle of sorghum in the field
ସର୍ଗମ | (ଜୁଆର)
ସୋରଗମ୍(ସୋରଗମ୍ ବାଇକଲର), ଏକ ଉଷ୍ମ ତୁର ଫସଲ, ନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରାରେ ଅସହିଷ୍ଣୁ, କୀଟ ଏବଂ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ, ଅତ୍ୟଧିକ ପୁଷ୍ଟିକର ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ଅନୁକୂଳ ଫସଲ | ବିଶ୍ୱରେ ଉତ୍ପାଦିତ ଶସ୍ୟରେ ଏହା ପଞ୍ଚମ ଏବଂ ଭାରତରେ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି | ବିଶେଷକରି ଅର୍ଦ୍ଧ-ଶୁଷ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ପ୍ରୋଟିନ୍, ଭିଟାମିନ୍, ଶକ୍ତି ଏବଂ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥର ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଉତ୍ସ | ଚାଉଳ ଅପେକ୍ଷା ଏହାର ପୁଷ୍ଟିକର ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଭଲ, କାରଣ ଏଥିରେ ପ୍ରଚୁର ପ୍ରୋଟିନ୍, ଫାଇବର, ଥିଏମାଇନ୍, ରାଇବୋଫ୍ଲାଭିନ, ଫୋଲିକ୍ ଏସିଡ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଫସଫରସ୍, ଆଇରନ୍ ଏବଂ ବିଟା-କାରୋଟିନ୍ ଥାଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ବିଶ୍ୱରେ ପୁଷ୍ଟିହୀନତା ହ୍ରାସ କରିବାର ଏକ ମାଧ୍ୟମ ଭାବରେ ଏହାକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଉଛି | ଏହା ହୃଦୟ ସମସ୍ୟା, ମେଦବହୁଳତା ଏବଂ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

9. ବ୍ରାଉନଟପ୍ ମିଲେଟ୍:

ବ୍ରାଉନଟପ୍ ମିଲେଟ୍ (ବ୍ରାଚିଆରିଆ ରାମୋସା ) ଷ୍ଟାଫ୍; ପାନିକମ୍ ରାମୋସମ୍ ଏଲ୍) ହେଉଛି ଏକ ବାର୍ଷିକ ଘାସ ଯାହା ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସିଆରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା | ଆଫ୍ରିକା, ଆରବ, ଚୀନ୍ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଏହା ଚାଷ କରାଯାଏ | ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଏହା ମୁଖ୍ୟତ ଘାସ, ଚାରଣଭୂମି ଏବଂ ଖେଳ ପକ୍ଷୀ ଫିଡ୍ ପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | କନ୍ନଡ଼ରେ କୋରେଲେ ନାମକ ବ୍ରାଉନଟପ୍ ମିଲେଟ୍, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ରାଜ୍ୟର ତୁମାକୁରୁ, ଚିତ୍ରାଦୁରଗା ଏବଂ ଚିକ୍କାବାଲାପୁରା ଜିଲ୍ଲାର ବର୍ଷାଜଳ ଟ୍ରାକ୍ଟରରେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଫସଲ ଚାଷ ଏବଂ ବ୍ୟବହାର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୋକପ୍ରିୟ | ଏହି ମିଲେଟ ମଞ୍ଜି ବିଭିନ୍ନ ମୃତ୍ତିକା ଏବଂ ଜଳବାୟୁରେ ବଢିଥାଏ | ଅନ୍ୟ ମିଲେଟ ପରି, ଏହା ଏକ କଠିନ ଫସଲ ଏବଂ ଶୁଖିଲା ଜମି ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ |
ବ୍ରାଉଣ୍ଟପ୍ ମିଲେଟ୍ ହେଉଛି ଏକ ବାର୍ଷିକ ଉଷ୍ମ
ତୁ ପ୍ରଜାତି ଯାହା 1 ଫୁଟ ରୁ 3 ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ବଢେ

ଚିକ୍କଣ ଡାଳଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ୟୁବସେଣ୍ଟ୍ ନୋଡ୍ ଥାଏ ଏବଂ ଏକ ସ୍ଥିର ମୂଳରୁ ଠିଆ ହୋଇପାରେ କିମ୍ବା ଉପରକୁ ଯାଇପାରେ | ପତ୍ରଗୁଡିକ 2.2 ରୁ 18cm ଲମ୍ବ ଏବଂ 6-18 ମିମି ଚଉଡା; ଉଭୟ ପୃଷ୍ଠଗୁଡ଼ିକ ସୁଗମ ଅଟେ | ପୁଷ୍ପଗୁଚ୍ଛ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ, ଖୋଲା, ଏକ ସରଳ ଅକ୍ଷ ଏବଂ ଷ୍ଟଲ୍କ ଫୁଲ ସହିତ ବିସ୍ତାର | ଏଥିରେ 3-15 ପୁଷ୍ପଗୁଚ୍ଛ ଏବଂ ଧଳା ଫୁଲ ଅଛି | ବିହନଗୁଡିକ ଏଲିପସଏଡ୍ ଏବଂ ରଙ୍ଗରେ ଟାନ୍; ସେମାନେ ପ୍ରାୟ 60 ଦିନରେ ପରିପକ୍ହୁଅନ୍ତି |
ରୋପଣ ସମୟ: ବ୍ରାଉନଟପ୍ ମିଲେଟ୍ ଏପ୍ରିଲ୍ ମଧ୍ୟଭାଗରୁ ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ୟଭାଗ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ରୋପଣ କରାଯାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କମ୍ ଅମଳ କରିବ |

***ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଦୟାକରି ଆପଣଙ୍କର ମୂଲ୍ୟବାନ ପରାମର୍ଶ ଏବଂ ମତାମତ ଦିଅନ୍ତୁ |

ଲେଖକ: ତାପସ ଚନ୍ଦ୍ର ରଏ, ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀ, କୃଷି ଓ କୃଷକ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗ, (ଓଡିଶା ସରକାର)

No comments

Please do not add any spam links in the comment box.

Powered by Blogger.